CM Lagarto

Contramestre Lagarto ( Daniel Olenderek )

Swoją przygodę z capoeira rozpoczął w 1996 roku w Katowicach. W 1998 uczestniczył w pierwszych w Polsce warsztatach z brazylijskim mistrzem Mestre Nem i we wszystkich kolejnych.

W 1999 na pierwszym batizado grupy Artes das Gerais otrzymał stopień żółto-pomarańczowy (amarela-laranja). W 2000 prowadził sekcję w Katowicach. W 2000 i 2001 roku wystąpił w składzie grupy, która zajęła pierwsze miejsce na międzynarodowej prezentacji europejskich grup capoeira podczas Summer Capoeira Meeting 2000 i 2001 w Hamburgu (Niemcy).

W 2001 otrzymał pierwszy stopień instruktorski (monitor). W roku 2002 po raz pierwszy wyjechał do Brazylii, gdzie wziął udział w Congresso de Capoeira oraz przez miesiąc pobierał nauki pod okiem mistrzów w szkole Capoeira Artes das Gerais w Belo Horizonte po czym otrzymał stopień graduado (azul).

Przez kolejne lata był współorganizatorem batizado i warsztatów na Śląsku. Po utworzeniu katowickiego Klubu Sportowego zajął stanowisko Wiceprezesa oraz uczestniczył w tworzeniu Ogólnopolskiej Federacji Capoeira.
Brał udział w licznych warsztatach w Polsce, Hamburgu i Amsterdamie. Prowadził zajęcia w Katowicach, Tychach i Tarnowie.

W 2004 wyjechał do Warszawy, gdzie rozpoczął pracę nad sekcjami w stolicy, Pruszkowie i Mińsku Mazowieckim.
W roku 2005 uczestniczył w największych warsztatach Capoeira w Europie (Bilbao ? Hiszpania). W tym samym roku otrzymał stopień estagario-instrutor (azul-verde), w 2006 stopień instruktor (verde), a w 2009 estagiario professor.
Organizował liczne warsztaty, pokazy oraz festiwale kultury afro-brazylijskiej na terenie województwa Mazowieckiego.

Posiada licencję instruktora samoobrony wydaną przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu